Praca Nad Głosem, Problemy z Głosem

Obniżać głos czy nie?

OGA5K60

Jeśli wcześniej usłyszałeś, że dobrze jest mówić niskim głosem, to z pewnością teraz zadajesz sobie pytanie: „Jak obniżyć głos?”

Tylko, co znaczy „obniżyć”?  Jeśli masz zamiar zwyczajnie zacząć starać się mówić niższym niż dotychczas głosem, to nie rób tego. Nie tędy droga!  To najwyżej droga do dyskomfortu,  zmęczenia, chrypki, nadwyrężenia fałdów głosowych, a w skrajnych wypadkach nawet guzków głosowych. To także droga do sztucznego, dziwnego, pozbawionego energii i emocji brzmienia. To droga do monotonii i nudy w Twoim głosie.

Twoja wysokość głosu jest niejako „zapisana” w budowie Twojej krtani – zależy m.in. od długości i wielkości fałdów głosowych. Ignorując ten „zapis” i działając wbrew anatomii nie zyskasz nic, a stracić możesz wiele.

Co zatem zrobić, aby brzmieć niżej?

Pod tekstem znajdziesz dwa nagrania jednego z moich klientów. Pierwsze – nagrane podczas naszego pierwszego spotkania, drugie – po kilku godzinach zajęć. Zanim zaczniesz czytać dalej, posłuchaj obydwu nagrań. Porównaj wysokość głosu, jego barwę, siłę. Także siłę oddziaływania pierwszego i drugiego nagrania.  Za chwilę zdradzę Ci, co zrobiłam, by pomóc uzyskać tę zmianę.


Nagranie PRZED                               Nagranie PO


Słyszysz różnicę, mam nadzieję? Zmieniła się nie tylko wysokość, ale także barwa i siła głosu.  Zanim dowiesz się, co pozwoliło osiągnąć ten efekt, powiem Ci, czego nie robiłam:  Nie starałam się obniżyć głosu mojego klienta.

Dążyłam natomiast do tego, żeby odkryć naturalnie najlepszą i najwygodniejszą dla mojego podopiecznego wysokość, czyli tzw. średnicę głosu. Nauczyłam go właściwie oddychać, nauczyłam go nie napinać podczas mówienia tych partii mięśni, które nie powinny być napięte, nauczyłam tworzyć głos swobodnie, z tzw. miękkim atakiem głosowym, nauczyłam go wzmacniać głos w rezonatorach (górnych i dolnych) i nauczyłam go cieszyć się tym brzmieniem.  To wszystko. Wysokość ustabilizowała się sama na właściwym poziomie. Wiedziałam, że tak właśnie będzie.

 

Mam nadzieję, ze odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest już dla Ciebie jasna. Nie polecam „manipulowania” przy wysokości głosu. Radzę najpierw zadbać o jego swobodne  tworzenie. Jeśli będziesz mówił swobodnie, bez napięć, Twój głos będzie miał optymalną wysokość, będzie odpowiednio głęboki, dźwięczny i nośny.

Oczywiście może się zdarzyć, że mimo tej swobody nadal nie będziesz zadowolony i będziesz chciał brzmieć niżej.  Jeśli tak, to dopiero będzie właściwy moment, by skupić się na ćwiczeniach poszerzających skalę Twojego głosu.

17 myśli w temacie “Obniżać głos czy nie?”

 1. Różnica rzeczywiście bardzo wyraźna, drugie nagranie robi zdecydowanie lepsze wrażenie. Nie znam się na tym wprawdzie od strony profesjonalnej – ale nawet kiedy występowałam na jakichś akademiach w liceum czy na studiach to zawsze miałam z tyłu głowy myśl, że odpowiednia modulacja głosu jest bardzo ważna 🙂

  Polubienie

 2. Mam niski głos od dziecka, a na swoich nagraniach wręcz staram się, by był wyższy – gdybym na nagraniach mówiła normalnie, to… mogłabym uchodzić za Krzysztofa Cugowskiego 😀 Wiesz, niby wszystko fajnie, bo kariera medialna, ale z drugiej strony musiałabym się nie tylko wieku wyrzec, ale i płci 😉 Poza tym ludzie, którzy mnie nie znają, sądzą, że obniżam głos specjalnie „żeby brzmieć bardziej pro” (serio, słyszałam taki zarzut), choć robię dokładnie odwrotnie 😀 Ot, ironia taka.

  Polubienie

  1. Wiesz, że nad tym też można pracować? Nawet niski głos powinien być nieco wzmocniony w głowie, czyli tam powinien wibrować. Zyskuje wtedy jaśniejszą i bardziej kobiecą barwę. I taki niski kobiecy głos swobodnie wibrujący w głowie brzmi naprawdę pięknie i intrygująco 😉

   Polubienie

  1. Z pewnością będę jeszcze o tym pisać. Najprostsze i najbardziej popularne ćwiczenie na rozbudzenie rezonatorów to mruczenie (mormorando), najlepiej z podparciem oddechowym, podczas którego świadomie kierujemy najmocniejsze wibracje w różne rejony, np. na głowę, na twarz, w klatkę piersiową.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s